Lidem v Česku se nejspíš blýská ne lepší časy. Tedy alespoň těm, kteří plánují nákup “nového” vozidla. V červnu totiž poslanci podpořili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. V praxi to například znamená, že bude jednodušší registrovat vozidla. Ministerstvo dopravy odhaduje, že na úpravu registru vozidel bude muset vynaložit zhruba jeden milion korun.
Motoristé už by nemuseli kvůli změnám v registru vozidel chodit jen na úřady v místě bydliště nebo sídla firmy, ale mohli by je vyřizovat na úřadu obcí s rozšířenou působností. Vláda poukazuje, že by to mohlo žadatelům ušetřit peníze.
Očekává se, že se zájemci budou více obracet na úřady ve větších městech, hlavně v Praze, naopak v menších sídlech by mohlo žádostí být méně. Přesun do větších měst se dá také očekávat v případě schvalování dovezených vozidel. Jde o další ulehčení pro majitele aut. Od začátku loňského roku už nemusí při převodu vozu na registru vozidel chodit prodávající i kupující zvlášť, ale stačí jediná návštěva. Vedle případů změny vlastníka auta ušetří novela zákona lidem cesty na mnohdy vzdálený úřad i v případě odhlášení nebo vyřazení automobilu z evidence nebo tehdy, když lidé žádají o výpis údajů z registru. Pokud vlastník požádá o zápis zániku vozidla, protože bylo zničeno, bude to muset doložit potvrzením od policie nebo hasičů.
Prodlužuje se také lhůta, po kterou lze použít protokol o evidenční kontrole vozidla. Nynější lhůta 14 dní je podle vlády příliš krátká, protokol by měl pozbýt platnosti až v okamžiku, kdy u vozidla nastanou změny proti údajům zapsaným v dokladech. Důvodová zpráva uvádí, že jde o zachycení již existující praxe. Protokol o evidenční kontrole nebude nutné předkládat v případě dědictví, pokud bylo auto ještě před přechodem vlastnictví ekologicky zlikvidováno.