Dieslové motory pozor! Vás se nová STK dotkne nejvíce

Dieselové motory mají spoustu výhod, ale také jednu nepěknou vlastnost. Při spalování nafty vznikají saze, které mají škodlivý vliv na lidský organismus. Pevné částice, tedy mikroskopické saze, jsou tím nejhorším, co automobily produkují. Proto se od roku 2000 začaly objevovat takzvané filtry pevných částic, které jsou od roku 2010 povinné.

Od  1. července však majitelům těhto aut nastávají krušné časy. Končí totiž takzvané přechodové období v rámci změn v metodice měření emisí na STK. V praxi by tak auta s ilegálně vymontovaným filtrem pevných částic již neměly legálně technickou projít. Odstraňování filtrů pevných částic patří i nadále k úkonům, které některé firmy veřejně nabízejí na internetu. Až dosud byla jejich absence ze strany kontrolních úřadů ignorována. Nyní se však situace začíná měnit. Mají se tedy majitelé aut s odstraněným částicovým filtrem začít bát? Na nedávné tiskové konferenci uvedli fak, že v České republice jezdí několik desítek tisíc aut se vznětovými motory, které mají nelegální úpravu v podobě odstraněného filtru pevných částic. A to je dost alarmující číslo. Například provoz automobilu s vyřazeným filtrem je v Německu nebo Rakousku trestným činem.

Silniční kontroly emisní hodnoty hlídají, stačí jim se podívat na výfuk nebo podržet u jeho koncovky bílou rukavici, a černá stopa má za následek vyřazení vozu z provozu a mastnou pokutu. V poslední době se v souvislosti s filtry částic podvádí i jinak. Třeba tak, že se do oběhu prodejců s náhradními díly dostávají částicové filtry, které mají celou jednu třetinu kanálků, které normálně zachycují saze, zcela průchozích. Navíc se stále objevují další a další nabídky na čištění filtrů chemií, dokonce od věhlasných výrobců. Pokud takto „vyčištěný“ filtr namontujete do vozidla, chvíli vám pojede, ale po čase už nikoliv. Chemie za „pár stovek“ zničí věc za klidně několik desítek tisíc korun.